We wtorkowe popołudnie szkolna sala zamieniła się w swoistą pracownię krawiecką. Przybywało przyniesionych z domów zbytecznych już kolorowych ubrań. Jedne dzieci wycinały z tkaniny zarys lalki, w rękach innych - „tańcowała igła z nitką”. A wszystko za sprawą realizowanego przez uczniów Szkolnego projektu cyrkularnego, do realizacji którego zainspirowała nas tematyka podnoszona podczas szkoleń „Planeta na nowo” oraz ogłoszony tam „Konkurs popularyzujący wiedzę o gospodarce o obiegu zamkniętym Ekocyrkularni” organizowany przez Województwo Mazowieckie. Podczas realizacji projektu młodzież uświadomiła sobie, że chcąc ratować Ziemię i jej zasoby należy odstępować od powszechnego myślenia „weź – użyj - wyrzuć” zaś zmierzać do odpowiedzialnego postępowania w myśl zasady: nic się nie zmarnuje, wykorzystamy do maksimum zasoby będące już w użyciu poprzez danie im „nowego życia”. O ileż ograniczymy w ten sposób ilość odpadów!
Warsztaty Grupowej Odnowy Zniszczonego czyli szycie laleczek ze starych ubrań i nieużytecznych innych tekstyliów to już prawie zwieńczenie Projektu. Poprzedziła je edukacja uczniów na temat Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Uczniowie klas siódmych i ósmych w formie pracy warsztatowej poznawali hierarchię postępowania z zasobami i odpadami. Powstał bank pomysłów na temat praktycznego wykorzystania tychże zasad w konkretnym działaniu adekwatnym do warunków szkolnych. Wybór tematyki działania nie był łatwy. Musiało być to zadanie wykonalne a ponadto chciano mu nadać konkretny cel, by czemuś służyło. Z pomocą przyszedł kalendarz a w nim – zbliżające się Mikołajki. A gdy Mikołajki to i prezenty! Gdy mowa zaś o prezentach, to zaraz w grę wchodzi ekonomia. A może spróbować inaczej? Tanio, zgodnie z zasadami GOZ gdyż w oparciu o zasoby będące już w obiegu (z wyraźnym więc ograniczeniem odpadów), samodzielnie ale w grupie rówieśniczej, według własnej inwencji twórczej, ku radości potencjalnych obdarowanych. Ustalono, że bardzo przydatne będzie pogotowie krawieckie w osobach dorosłych – rodziców. Tak stworzył się pomysł Warsztatów Grupowej Odnowy Zniszczonego czyli szycie laleczki o imieniu TANIA do przytulania. Obdarowane nimi zostaną dzieci z domów dziecka i przebywające w szpitalach. Część z nich pojedzie na Ukrainę.
Niezwykle ważnym i ekscytującym komponentem Projektu było „sprzedawanie” wiedzy o GOZ mieszkańcom – przypadkowym przechodniom. Organizując happening chcieliśmy zwrócić uwagę lokalnej społeczności na problem konieczności mądrego korzystania z zasobów Ziemi, nadać rozgłos dla ważnych dla wszystkich kwestii. Grupy uczniowskie przeprowadzając tematyczną sondę uliczną bądź mini-quizy dzieliły się z innymi wcześniej zdobytą wiedzą.
Podjęcie wyzwania konkursowego było dla uczniów i nauczycieli bardzo ekscytujące i pracochłonne. Przyniosło wiele korzyści merytorycznych i wychowawczych. Przypomniane zostały zasady pracy projektowej, które pomogły poradzić sobie z tak wielką ilością podjętych wyzwań. Pozostało jeszcze świętowanie sukcesu, ale odłożone zostało ono na zbliżające się Mikołajki, gdy już nasze lalki trafią do rąk adresatów.
Zofia Nawrocka